Fotograf Na Obcasach - zdjęcia pod światło

cześć Dziewczyny,
uporałyście się już z pierwszą notką FNO?? jesteście gotowe na dalsze wyzwania?
prosiłyście mnie o informacje, jak robić zdjęcia przy sztucznym świetle, oraz jak fotografować pod światło. dziś będzie o tym drugim..


szczerze mówiąc, nie wiedziałam jak temat "ugryźć", bo dobre zdjęcie pod światło dla każdej z nas może oznaczać coś zupełnie innego;
lubię zdjęcia krajobrazów, gdzie niebo mieni się kolorami, a drzewa i budynki to zaledwie kontury na pierwszym planie. podobają mi się flary i bliki (kolorowe plamki, które pojawiają się najczęściej w formie kolistej, na zdjęciach robionych pod słońce), a inni próbują setki sposobów, jak ich uniknąć.
jest to jednak blog 'domkowy' :) więc skupimy się na fotografii w pomieszczeniach, zakładając, że zależy nam na wyraźnym pierwszym planie i wciąż dobrze widocznym tle.

poniżej zlepek fotografii robionych właśnie pod światło:

jak widać- efekty na zdjęciach są przeróżne. jednak wszystkie naturalne, malowane słońcem :)

jak robić dobre zdjęcia pod światło

ludzkie oko posiada dużą zdolność adaptacji- z łatwością przystosowuje się do zmian oświetlenia, dużych kontrastów, silnego światła. 
aparat 'postrzega' świat w sposób uproszczony- nie radzi sobie tak dobrze z silnymi źródłami światła, intensywnymi cieniami itp, dlatego trzeba mu pomóc. a na to sposobów znam kilka:

1. zmiana trybu pomiar światła - większość aparatów posiada 3 różne sposoby pomiaru światła:

typy pomiaru światła

matrycowy jest tym głównym, domyślnym, który absolutnie nie sprawdzi się w przypadku zdjęć pod światło;
w takich przypadkach należy wybrać jeden z pozostałych trybów.
u mnie ten sposób nie sprawdza się, zdjęcia wychodzą podobnie; dziś, specjalnie na potrzeby notki, testowałam to raz jeszcze, niestety bez zmian. niemniej jednak wiem, że jest to jedna z metod. spróbujcie, może Wam się uda

2. doświetlanie - aby aparat mógł zobaczyć obiekt na pierwszym planie równie jasno i wyraźnie jak my, należy ów obiekt doświetlić


i tak na zdjęciu nr 1 obiekt na pierwszym planie (kwiatek) jest zacieniony; po podniesieniu kontrastu mógłby stać się zaledwie ciemnym kształtem na tle okna; jeśli ktoś z Was właśnie taki efekt chciałby osiągnąć- sprawa jest banalna, bo właściwie nie trzeba robić nic, oprócz zdjęcia w trybie matrycowym.











w przypadku gdy nie chcemy żadnych konturów i zaciemnionych kształtów, trzeba wprowadzić doświetlanie naszego kwiatka, a można to zrobić za pomocą LAMPY BŁYSKOWEJ. niemalże wszystkie aparaty posiadają wbudowaną lampę błyskową, wystarczy ją uruchomić i podziwiać efekty na ekranie LCD;
jeśli efekty nie są zadowalające (przykładowy kwiatek jest zbyt jasny-przepalony, lub zbyt ciemny-niedoświetlony), a Wasz aparat ma opcję manualnych nastaw lampy - warto nieco pokombinować, pobawić się ustawieniami i zmienić moc flash'a (lampy) zależnie od potrzeb.
jak widzicie- zdjęcie nr 2 posiada szczegóły w światłach oraz w cieniach, a więc jest naświetlone prawidłowo.

dla osób, które posiadają zewnętrzną lampę błyskową (a taka z pewnością ma opcje zmian intensywności błysku) mam radę, aby błysk skierować na sufit- światło z flash'a odbije się od płaskiej powierzchni, rozproszy i w bardziej naturalny sposób oświetli naszego kwiatka.

na zdjęciu nr 3 ustawiłam lampę na słabą moc i skierowałam ją bezpośrednio na kwiatka. jak widzicie, efekty nie są tak zadowalające jak w przypadku zdjęcia nr 2 (tam światło odbiłam od sufitu)













jeśli wbudowana lampa nie działa (za słaba/za mocna/bez regulacji) warto zaprzyjaźnić się z blendą. jest to płaszczyzna, która odbija światło. i wcale tutaj nie mam na myśli blendy fotograficznej. do odbijania światła ( a więc do doświetlenia pierwszego planu) świetnie nadadzą się

  • folia aluminiowa
  • styropian
  • duża biała kartka papieru
  • lustro
wystarczy przekopać strych, lub kuchenne szafki, a znajdziemy coś, co pomoże nam robić lepsze zdjęcia pod światło ! :)

przykładowy schemat doświetlania obiektu za pomocą blendy:

i to w sumie wszystko, co wiem na temat zdjęć pod światło. szkopuł tkwi w dodatkowym doświetleniu pierwszego planu, ale wierzę, że dla chcącego nic trudnego i na pewno sobie  poradzicie  :)

słyszałam też błędne opinie, że zdjęcia pod światło szkodzą obiektywom. otóż nic bardziej mylnego! obiektyw to zbiór soczewek, a więc szkiełek, i światło słoneczne nijak nie ma prawa ich uszkodzić. innym błędnym przekonaniem jest szkodliwość tego typu fotek dla matrycy aparatu. to także mit, więc fotografować pod światło można bez obaw.
nie należy jednak mylić fotografowania pod światło z fotografowaniem słońca! to już zupełnie inna, szkodliwa para kaloszy i tego robić nie należy. podobnie jak nie należy wystawiać naszego foto sprzętu na długotrwałe działanie promieni słonecznych.



no, skoro już wszystko jasne, czekam na Wasze opinie dotyczące przydatności i przejrzystości tego posta. trzymam za Was kciuki, a chętnych zapraszam do pobrania baneru i podlinkowania cyklu FNO:




( o czym jeszcze chciałybyście przeczytać w FNO??)
buziaki!

21 komentarzy:

  1. Przepiękne zdjęcia i ile fantastycznych informacji!:)))) uściski

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przejrzyście wyjaśnione, jestem pod wrażeniem...
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. uwielbiam fotografa na obcasach! Dzięki :)
    :**:*

    OdpowiedzUsuń
  4. ...banerek pobrałam i jestem zachwycona zwłaszcza,że miłością do fotografowania pałam od niedawna:)...
    ...pozdrawiam i dziękuję...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ach, czyli wpasowałam się idealnie.
      zaglądaj czasami, bo będzie tego coraz więcej!

      Usuń
  5. Jestem pod wrażeniem czasu, który poświęcasz na wytłumaczenie nam tych wszystkich tajnikó fotografowania. Czytam wszystko z otwartą buzią:-) Pzdr!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Madziu, dla mnie to duża przyjemność, i także ogromne wyzwanie- nie tak łatwo zdobytą wiedzę przekazać w prosty sposób! :)

      Usuń
  6. Ale trafiłaś! Właśnie wczoraj robiłam zdjęcia naszyjnika i za każdym razem naszyjnik (pierwszy plan) wychodził zbyt ciemny!! Oczywiście w tle miała okno;)

    Dziś próbuję jeszcze raz! Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i jak dziś? udało się? naszyjnik obfotografowany?

      Usuń
  7. Fajnie to wyjaśniłaś :-)
    Mail się tworzy - dopiero dziś, ale się tworzy!

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny jest ten kurs foto. Musze się dokładnie wczytać jak już będę mieć aparat :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny post! zapisuję w ulubionych :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Poczytalam nie tylko ten post ale i poprzednie, naprawde swietne kursiki.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Ci kochana, wkrótce post o zdjęciach w sztucznym świetle :*

      Usuń
  11. dziękuję za tyle cennych porad - przeczytałam wszystko :)) pozdrawiam i zapraszam do siebie na candy :))

    OdpowiedzUsuń
  12. To niesamowite, ale właśnie dzisiaj pomyślałam o takim pomyśle, że chciałabym przeczytać, albo zaprosić gdzieś do siebie na blog kogoś, kto wyjaśniłby w prosty sposób te wszystkie zawiłe terminy fotograficzne, taki właśnie mały kursik, co, jak i gdzie... a tu BACH! natknęłam się na Twój blog i takie fajne posty! Zakotwiczam się tu z radością. W końcu ktoś może wyjaśnić mi jak fanie robić zdjęcia. Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Girlsa- bardzo się cieszę, że udało mi się "wpasować" i znalazłaś to, czego szukałaś :)

      Usuń
  13. Bardzo Ci dziękuję za te posty z poradami! Zamierzam się podszkalać z Twoimi wskazówkami:) Miłej niedzieli Ci życzę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i o to chodzi - by stawać się lepszym! trzymam kciuki za Ciebie.

      Usuń
  14. Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! Jeśli szukasz więcej foto-porad, zapraszam na mój nowy blog www.jest-rudo.pl - tam jest tego całkiem sporo :)

      Usuń

Zapraszam na www.jestrudo.pl !

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...